ODTÜ Ormanının ağaçları nasıl dikildi?

ODTÜ Ormanı için hazırlıklar, dönemin rektörü Kemal Kurdaş, Prof. Dr. Alaaddin Egemen ve mimar Behruz Çinici‘nin öncülüğünde 1958 yılında başlıyor. Ve 3 Aralık 1961’de yapılan sadece bir tane ahlat ağacının bulunduğu buğday tarlalarındaki ilk ağaç bayramına tüm kent davet ediliyor. Davete elbette önce ODTÜ öğrencileri icabet ediyor.

O dönemde öğrenci olan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Dr. Engin Karaesmen, öğrenim gördükleri Meclis’in bahçesindeki barakalardan ağaç dikmek üzere okulun kurulacağı araziye getirildiklerini söylüyor. Yüzotuzbeş bin fidanın dikildiği ilk bayramda sonra ağaçlandırma çalışmalarının yine bir plan dahiline sürdüğünü belirten Karaesmen şöyle konuşuyor: “Ağaçlandırma ofisi hafta içi araziyi ağaçlandırıyordu ve ağaçları suluyordu, ama ağaç sevgisini aşılamak için hafta sonları ağaçlar özellikle öğrencilere de diktiriliyordu.”

“AĞAÇ BAYRAMI DEĞİL AĞAÇ MEVSİMİ”

ODTÜ Elektrik Mühendisliği bölümüne 1966’da giren Kaya Yazgan, pazar sabahları okulun araçlarının yurtların önünde duyuru yaparak öğrencileri ağaç dikmeye çağırdığını dile getiriyor ve şöyle devam ediyor: “Mevsim boyunca her pazar çukurlar kazar, kamyonlardan fidanları alır, diker ve sulardık. Öğlen yemeği olarak bizlere dağıtılan kumanyaları yiyerek bütün gün çalışırdık. Ayrıca bir pazar günü de ağaç bayramı olarak duyurulur ve o gün yalnızca ODTÜ öğrencileri değil, otobüslerle şehirden konuklar da bize katılırdı. O gün bizim için de bayram olurdu çünkü, o gün çukurları hazır ve fidanları da çukurların hemen yanında bulurduk.”

ODTÜ Makina Mühendisliği bölümüne 1977 yılında giren Şölen Şen ise ODTÜ ormanında her öğrencinin emeğinin olduğunu, her yıl 30-40 tane fidan diken bir öğrencinin okulu bitirdiğinde en az 250 tane ağacının olduğunu belirtiyor.

yazının tamamı:

ODTÜ Ormanı’ndaki ağaçları kim dikti?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir