“Züccaciye dükkanına dalmış fil gibi ağaçları yok ediyorlar”

“60’lardan beri ODTÜ öğrencileri ve emekçilerinin ilmek ilmek ördüğü bir ormanın tek gecede yok olmasına şahit oluyoruz. Bu protokol zaten bir satış protokolüydü, onu biliyoruz”

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Can Doğan akşam saatlerinde çevik korumasında onlarca iş makinesinin ODTÜ ormanlarına girmesine ilişkin Sendika.Org’a açıklamada bulundu.

İş makinelerinin ODTÜ’nün 4-5 farklı noktasında çalışmalara başladığını ve ODTÜ’nün polis ablukasında olduğunu söyleyen Doğan, ODTÜ’yü talana ve ranta açan yol projesine karşı olduklarını belirterek, şunları söyledi:

Züccaciye dükkanına dalmış fil gibi ağaçları yok ediyorlar

Tünel olarak yapılması düşünülen yolun ne kadar ihtiyaç olduğu baştan beri tartışmalı bir konu. Şu anda da iş makineleri esas rantın olduğu pastanın büyük kısmına girmiş durumda, züccaciye dükkanına dalmış fil gibi ağaçları yok ediyorlar.

İzinler alınmış değil. Ağaç tespiti yapılacağı ve ağaçların taşınacağı söyleniyordu fakat yapılmadı.

Ulaşım için değil rant için

Ulaşım için yapılmadığını rant için yapıldığını biliyoruz. Eğer ulaşım sorununu çözmek isteselerdi toplu taşıma üzerine yoğunlaşırlardı. Ama ranta açılan bu alana konutlar yapılacak ve bu yol sadece sorunu birkaç sene ötelemiş olacak.

Yoksulları düşünmedikleri belli

Kurulacak olan kent hastanesi için bu yolun yapıldığı söyleniyor fakat bu hastaneye gideceklerin çoğu özel aracı olmayan yoksul insanlar. Yoksulları düşünmedikleri, sadece rant peşinde koştukları belli, AKP’nin 16 yıllık iktidarında yaptığının aynısı yani.

Bir ormanın tek gecede yok olması

60’lardan beri ODTÜ öğrencileri ve emekçilerinin ilmek ilmek ördüğü bir ormanın tek gecede yok olmasına şahit oluyoruz. [Rektörlükle Melih Gökçek arasındaki anlaşmaya ilişkin olarak] Bu protokol zaten bir satış protokolüydü, onu biliyoruz.

Doğan, ODTÜ Ormanları’nın katliamına ilişkin ODTÜ Mezunlar Derneği üyelerine çağrıda bulunduklarını ve acilen bir toplantı düzenleyeceklerini belirtti.

ODTÜ Mezunlar Derneği’nden Doğan: 50 yıllık ormanı 1 gecede yok ediyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir