Belediye ile rektörlük anlaştı: İş makineleri ODTÜ ormanında!

Ankara’da bulunan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanına iş makineleri girdi. İş makinelerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ rektörlüğünün üniversite arazisine yapılması planlanan yol çalışmaları için alana girdiği ve ağaçları kesmeye başladığı görüntülendi.

Belediye ile rektörlük anlaştı: İş makineleri ODTÜ ormanında!

Ankara Büyükşehir Belediyesine ait 100 iş makinesi ve 400 kamyon, ODTÜ arazisine yapılacak yol için üniversite arazisine girip ağaçları kesmeye başladı.

ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan yıkım kapsamında 3 bin ağacın kesileceği belirtiliyor.

ODTÜ ormanına giren iş makinelerinin, çok sayıda polisin ve TOMA’nın eşliğinde çalıştığı kaydedildi.

Ankara Valiliğinin aracılığı ile ODTÜ rektörlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında dün imzalanan protokol, yol yapım çalışmalarının önünü açmıştı. ODTÜ’lü öğrenciler ise canlı yayınla iş makinelerinin çalışmalarını görüntüledi. Sosyal medyadan yaşananları aktaran öğrenciler ve yurttaşlar, ‘#ODTÜyeSahipÇık’ etiketi altında, çalışmanın getireceği ağaç ve doğa katliamını protesto ediyor.

ODTÜ ormanında planlanan ağaç katliamı ile ilgili Sendika.org’a konuşan ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Can Doğan, projenin ulaşım için değil rant için yapıldığını söylerek, şunları ifade etti:

“Tünel olarak yapılması düşünülen yolun ne kadar ihtiyaç olduğu baştan beri tartışmalı bir konu. Şu anda da iş makineleri esas rantın olduğu pastanın büyük kısmına girmiş durumda, züccaciye dükkanına dalmış fil gibi ağaçları yok ediyorlar. İzinler alınmış değil. Ağaç tespiti yapılacağı ve ağaçların taşınacağı söyleniyordu fakat yapılmadı.

“Ulaşım için yapılmadığını rant için yapıldığını biliyoruz. Eğer ulaşım sorununu çözmek isteselerdi toplu taşıma üzerine yoğunlaşırlardı. Ama ranta açılan bu alana konutlar yapılacak ve bu yol sadece sorunu birkaç sene ötelemiş olacak. Kurulacak olan kent hastanesi için bu yolun yapıldığı söyleniyor fakat bu hastaneye gideceklerin çoğu özel aracı olmayan yoksul insanlar. Yoksulları düşünmedikleri, sadece rant peşinde koştukları belli, AKP’nin 16 yıllık iktidarında yaptığının aynısı yani.

“60’lardan beri ODTÜ öğrencileri ve emekçilerinin ilmek ilmek ördüğü bir ormanın tek gecede yok olmasına şahit oluyoruz. [Rektörlükle Melih Gökçek arasındaki anlaşmaya ilişkin olarak] Bu protokol zaten bir satış protokolüydü, onu biliyoruz.”

Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir