Rektör’e Soruyoruz: Fatih Fethi Aksoy (Çiğdemim Derneği)

“ODTÜ camiasının dışından ama ODTÜ’ye komşu bir mahallenin sakini olarak size yazıyorum.

Bize de tüm Ankara’yı yakından ilgilendiren bu konuda hesap vermelisiniz. Nasıl böyle bir protokole imza atarsınız? Bu mu sizin katılımcılık anlayışınız?

3-5 kişi böylesine önemli bir kararı nasıl alabildiniz, üniversite kuruluna bilgi verdiğinizi söylüyorsunuz ama diğer ODTÜ bileşenlerinin bile hala protokolden haberi yok.

Size kalsa protokolle her şeyi kontrol altına almışsınız? Acaba kesilen ağaçların cinslerini biliyor musunuz? Ne kadar çam, ne kadar ardıç, ne kadar meyve ağacı kesildi?

Protokolde taşınabilecek olanların nakledileceği yazılmış? Ne kadar ağaç nakledildi? Nereye nakledildi? Kesilen ağaçlar nereye taşındı? Lütfen bunları görselleri ve belgeleriyle kamuoyuna açıklayın.

Yolun genişliğinin 38 metre olacağı protokolde yazılmış ama yapılan ölçümlerde bunun çok çok ötesine geçtiği görülüyor? Siz de sebebini kaldırım, acil şerit gibi açıklamışsınız ama mevcut durum bunun da ötesinde. Bunu neden denetlemediniz?

Katledilen ağaçların yerine dikilecek olanların orman ekosistemine uymayacağını, bu yaptığınızla ormanı ikiye böldüğünüzü bilmiyor musunuz? Ormandan ağaç kesiminin bakanlık izni ve denetimiyle yapılabileceğinden haberiniz yok mu? Varsa bu izinleri de kamuoyuyla paylaşır mısınız?

Bilkent-Öğretmenler Caddesi geçişinin tünel olacağını protokolle garantilediğinizi söylüyorsunuz? Acaba buna siz gerçekten inanıyor musunuz? 2 gün sonra bu çok maliyetli ve teknik olarak zor deyip vazgeçse ne yapabileceksiniz? Bir gece ansızın o yola da dozerlerle girilse engel olabileceğinizi gerçekten düşünebiliyor musunuz?

Ben olsam ve gerçekten o yolun tünel olmasını garanti altına almayı düşünsem protokole “önce tünel yol yapılacak sonra diğer yola başlanabilir” ifadesini eklerdim. Bu kadar basit bir şeyi siz nasıl düşünemediniz?

Son olarak böyle bir protokole imza atıp tüm yaşananlara rağmen hala bunu savunmanızı anlayamadığımı söylemek isterim. Bütün kamuoyu sizin gereğini yapmanızı bekliyor.

Fatih Fethi Aksoy
ÇİĞDEMİM Derneği YK Başkanı”
*rektor@metu.edu.tr adresine gönderilen e-postadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir