“Ankara Ulaşım Ana Planı nedir ve biz hangi gerçekleri biliyoruz.”

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Ankara Ulaşım Ana Planı’nında bugüne kadar bildiklerimizle bilemediklerimiz, başkentin yeniden şekillenmesinde kamuoyunun yeterince bilgilenmesine olanak tanımadan nasıl bir yol alındığı konularında gerçek bir endişe yaratıyor.
Bilimsel bir tartışma ortamı dışına çekilen ve ısmarlama yöntemlerle sürdürülen “ulaşım planı” gerek yapılış tarzı gerek bu projenin yürütücülerinin planlama konularındaki yeterliliği ve gerekse planlama alanından gelen eleştiri ve önerilere kapanmış haliyle üzerinde durulmaya gerek görülmelidir.
Dolayısıyla, bu dosya konumuzda AUAP (Ankara Ulaşım Ana Planı) konusunda başlıkları sırasıyla dile getirip, AOÇ’un yeniden dizaynı ve ODTTÜ yolu tartışmalarının da arka planını anlaşılır kılacak bir derlemeyi izleyenlerimize sunuyoruz. Farklı yayın organlarında çıkmış yazılar, meclise verilen soru önergeleri, meslek odası yetkilileri değerlendirmeleri bu dosyayı meydana getirdi.
Burada Ankara Ulaşım Ana Planı çalışmasının kendi metni, kendi hedef ve stratejileriyle bu çalışmalara getirilen eleştiri-yorum ve önerileri yan yana sunmayı, böylelikle Ankara için geniş bir tartışmayı ortaya koymayı, planı yapan ve içinde yer alanlarının da katılımıyla gerçek bir müzakereyi gerçekleştirmeyi diliyoruz. ”

Yazının devamı için

http://www.mimdap.org/?p=153409

 

““Ankara Ulaşım Ana Planı nedir ve biz hangi gerçekleri biliyoruz.”” için 7 yorum

  1. odtü yollarının ulaşım etüd ve analizlerı yapılmadan plan paftası üzerine işlendiği de söyleniyor.Yaktın Gazi bizi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir